ZRUŠENO | Expediční kamera 2020 0+

(Expediční kamera 2020), 2020, různé / české titulky, 285 min
ZRUŠENO | Expediční kamera 2020

PROMÍTÁNÍ ZRUŠENO  kvůli mimořádným okolnostem. Vstupné vám bude vráceno na pokladně. Otvírací doba na pokladně je až do pátku 13.3. prodloužená, od 15 do 21 hodin. O víkendu od 12 do 21 hodin.

Večer plný špičkových filmů a hostů

18:00 Slavnostní zahájení festivalu
18:10 Sary Jaz
18:30 Tieň Jaguára
19:30 Přestávka
19:50 Přednáška - Mirek Haluza - filmař džungle - přednáška
21:00 Přestávka
21:15 Boy nomad
21:40 Surd kuba
21:55 B7 – 95 kilometrů, které ti změní život
22:45 Ukončení festivalu

Tieň Jaguara
Režie: Pavol Barabáš
Délka: 57 min
Země: Slovensko, 2018
Jazyk: český, slovenský

Amazonská džungle je jedno z mála míst na světě, kde žije řada původních obyvatel a kmenů úplně nedotčené moderní civilizací. Jsou to kmeny, které si neohroženě hají území, Někteří jsou i kanibalové a někteří jsou naopak tak mírumilovní, vřelí a otevření, že nad tím zůstává rozum stát. Jako indiáni kmene Hodi na území Venezuely, kteří přijali 4 cestovatelé na čas mezi sebe a dali jim možnost objevit mnohé. O životě v džungli, o přírodě, o lidských hodnotách, o sobě samých. Nechte se pozvat do končin, kde se děti neučí programovat, ale utéct, když zaútočí opice a přežít. Kde nejvzácnější a nejdůležitější věc je být spolu.

Surf Cuba

Režie: Jacob Oster
Délka: 15 min
Země: Kanada, 2018
Jazyk: Španělsky, české titulky

Komunistický režim svobodu obyvatel Kuby z velké míry potlačuje. Navzdory tomu jsou Kubánci z těch lidí, kteří umí najít v životě štěstí i tam, kde není. Kubánci vynikají v baseballu, fotbalu, anebo v boxu. Poloha a podnebí země jsou ideální pro surfování, pobřeží Kuby je dlouhé skoro 3 000 km. Jenže v celé zemi není jediný surfařský obchod, takže z 11 miliónů obyvatel se tomuhle sportu věnuje 150 surfařů, pro které je každá vlna je pro nejen adrenalin, ale také špetka osobního odboje.

Boy Nomad
Režie: Niobe Thompson
Délka: 21 min
Země: Kanada, 2018
Jazyk: mongolsky, české titulky

Devítiletý Janibek žije s rodinou v mongolské části pohoří Altaj. Jeho největší vášní jsou jezdecké závody, při kterých dokáže na svém koni předjet i mnohem starší hochy. Tahle zima je ale jiná, přijde velký mráz a hrozí, že rodina nomádů přijde o to nejcennější, co má, o zvířata. Proto se muži vydávají na cestu za pastvinami a řada je tentokrát i na Janibekovi. Je potřeba každý schopný jezdec a z kluka se tak během okamžiku musí stát muž, který se postará v drsných podmínkách o rodinu a o dobytek, až v druhé řadě o sebe.

Sary Jaz
Režie: Adrian Kiernan
Délka: 15 min
Země: Austrálie, 2017
Jazyk: anglický, české titulky

V tomhle filmu se toho moc nenakecá. Nikdo neremcá, že zmrzne nebo umře hlady, nehraje dramatická hudba, nikoho nezachraňuje vrtulník. A to přesto, že sjezd řeky Sary Jaz v pohoří Tian Shan je dost extrémní výzvou, a to nejen vodáckou. Peřeje odlehlé řeky s průtokem až 400 m3/s jsou nebezpečné a nečitelné. Samotnému sjezdu předchází 100 km dlouhý trek s kajaky na zádech, po dojezdu čeká vodáky ještě 4 dny lezení a pochodu přes hory zpět do civilizace. Většina členů expedice to
nazývá nejtěžším zážitkem v životě, ale před kamerou je vidět jen nadšení
z toho, co dělají v životě nejraději.

B7 – 95 kilometrů, které ti změní život
Režie: Radim Grzybek
Délka: 51 min
Země: Česká republika, 2019
Jazyk: česky

Výkladový slovník praví, že expedice se rovná výprava, zpravidla k výzkumným účelům. Výprava je tenhle extrémní běžecký závod docela určitě. Zároveň si můžete být jistí, že fyzické vyčerpání vás naučí mnohému. Snímek o B7 představuje historii a zákulisí závodu, ale zároveň přenese diváky přímo na trať očima bosého běžce s obrovským odhodláním,
očima vítězů, kteří podávají na trati unikátní sportovní výkony. A také očima odvážných turistů, kteří se rozhodli dokázat si, že mají vůli silnější než nohy. Tak co, už uvažujete, jaký bude váš vlastní zážitek?

A přednáška:
Mirek Haluza - filmař džungle

Pojďme se ponořit do hlubokých rovníkových pralesů a džunglí, kde žije nepřeberné množství živočišných a rostliných druhů a zejména pak tradičních domorodých kultur. O tom jak v těchto náročných podmínkách natočit film, který je úspěšný na mezinárodních festivalových filmových soutěžích a také o tom jaké to je organizovat si sám takovou expedici vám povypráví brněnský producent expedičních filmů Mirek Haluza.

Událost na Facebooku.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.