Ztracenci | s Terezou Brdečkovou 0+

Miloš Makovec, CZ, SK 1956, česky / francouzské titulky, 93 min
Ztracenci | s Terezou Brdečkovou

Letos o Vánocích uplyne sto let od narození scénaristy a režiséra Jiřího Brdečky. Mezi pozapomenuté vrcholy jeho tvorby patří film, který po letech vynesl český film na mezinárodní scénu. Ztracenci, komorní historické drama z období prusko-rakouských válek v 18. století.

Přijít tehdy v Československu s filmem, který by neurážel divákovu inteligenci, nebylo snadné, ale dva staří přátelé Jiří Brdečka a Miloš Makovec našli skvělou dramatickou látku v krátké povídce tehdy uctívaného Aloise Jiráska. Vzniklo univerzální humanistické drama o dezertérech, kteří hledají klidný a spokojený život, aby nakonec zjistili, že ještě výše stojí nikoliv vojenská, ale obyčejně lidská čest.

Film má takřka westernovou strukturu a přitom přesvědčivou a jímavou atmosféru českého lidového baroka, nezapomenutelné postavy a skvělé herecké výkony.

Pro své mimořádné kvality byl také přijat do soutěže na festivalu v Cannes v roce 1957, kdy tam o ceny soupeřila Bergmanova Sedmá pečeť, Bressonův Odsouzený k smrti uprchl, Felliniho Cabiriiny noci či Wajdovy Kanály.

Tuhle mimořádnou událost českého filmu během příštích let smetly vlivy mladého filmu – západoevropské Nové vlny, požadavky na filmy ze “socialistické současnosti” i vlivy cenzury.

Ztracenci přesto zůstali dodnes živým dílem a kdyby vznikli v Hollywoodu, nejspíš by se dočkali remaku. Na dialozích se podílel Jiří Kolář.

Předfilm: 

Třináctá komnata prince Měděnce (1982)

Svůj poslední animovaný film realizoval Jiří Brdečka v domovském studiu Bratři v triku. Brdečkův komentář, pohádku o masožravém princi a veganské princezně namluvil Miroslav Horníček, výtvarníkem se stal František Běhounek, inspirací mu byly dekadentní kresby symbolisty Aubreye Beardsleyho.

Ačkoliv Brdečka tušil, že jeho čas se nachýlil, realizoval tu jeden z nejveselejších filmů své kariéry.

 

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.