Devadesátky

Devadesátky

15. července - 15. října 2019

Foyer a bar Univerzitního kina Scala 

15. 7. – 15.10. 2019

Výstava představuje 24 plakátů ke kultovních filmům 90. let. Jak zahraničních tak domácích.

Tyto filmy se proháněly po plátnech českých kin po celá devadesátá léta a kdo je neviděl nic neznamenal. Prolétávaly českými kinosály a začasto jen míra pivem polité podlahy vypovídala kolik stovek lidí je hltalo.

Aneb bylo to roky kdy Wágnerovské hřmění Coppolových vrtulníků z Apokalypsy střídalo cvakání zubů Hannibala Lectera z Mlčení jehňátek a to bylo střídáno svistotem zatraceně ostrých prstíků Freddyho Kruegera v Noční můře v Elm Street. Woody Harrelson v opusu Olivera Stonea nestačil chladit svou brokovnici a příliš zasněn nad závratnou hloubkou jejího ústí - málem zakopl o v trávě zatoulané ucho Davida Lynche v jeho Modrém sametu. Britská mládež se s vervou a nadšením věnovala svým koníčkům v Trainspottingu zatímco Bruce Willis s Bradem Pittem honili 12 opic Terryho Gilliama. A tak by se dalo pokračovat dál. Co další plakát to legenda: Pulp fiction, The Big Lebowski, U-turn, Od soumraku do úsvitu, Lid versus Larry Flynt, Vykoupení z věznice Shaw, Forrest Gump.

Tyto kultovní americké a britské filmy doprovází v kině Scala desítka vystavených plakátů k neméně populárním a nezapomenutým „majstrštykům“ nastupující generace českých režisérů let devadesátých (Kouř, Šakalí léta, Šeptej, Knoflíkáři, Indiánské léto, Česká soda, Žiletky...). Východoněmecký plakát k legendárním Pelíškům Jana Hřebejka navrhl Aleš Najbrt a Michal Cihlář svým mistrným linorytem vyryl Krvavý román.

Byly to krásné časy!

Vystavené plakáty jsou součástí sbírky plakátů Terryho ponožky. Jde o dobové originály které čeští distributoři těchto filmů museli zhusta doplňovat logy a jmény firem a médií které zářily na tehdejším byznys nebi a i tato loga vás nasměrují do hřejivé náruče „devadesátek“.

terryhoponozky.cz
terry-posters.com

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.