KMENové plakáty k českým kultovním filmům 90.let

KMENové plakáty k českým kultovním filmům 90.let

1. června - 31. srpna 2017

Výstava představí dvacet čtyři plakátů ke kultovním českým filmům 90. let.

Filmový plakát měl za sebou v té době svou zlatou éru, kdy až do roku 1989 tehdejší monopolní filmový distributor - Ústřední půjčovna filmů - vybavoval každý film originálním, výtvarným plakátem. Ten navrhoval výtvarník jenž nemusel brát zřetel na komerční, reklamní stránku plakátu.

    90. léta s nástupem tržní ekonomiky přinesla i do filmové reklamy zásadní změnu. České filmové plakáty se začaly víc podobat těm západním, komerčním plakátům kde převládají tváře herců, loga a kdy do podoby plakátu zásadně vstupuje privátní zadavatel – producent filmu. Nicméně zároveň byla 90. léta nástupem nové generace výtvarníků (Najbrt, Cihlář), kteří svým přátelům - režisérům kultovních filmů 90. let - navrhovali plakáty a měli chuť navázat na výtvarně originální filmové plakáty svých předchůdců (kteří i v mnoha případech byli jejich profesory na studiích), ale i vyhovět rostoucím požadavkům filmového trhu.

   Je to tedy doba - co do výtvarné kvality plakátů - plná změn, snahy navázat na výtvarnou kvalitu a nápaditost plakátů let předchozích a zároveň vyhovět komerčním požadavkům producentů filmů.

   K vidění budou plakáty k zásadním filmům 90.let (Knoflíkáři, Šeptej, Kouř, Návrat Idiota, Samotáři, Pelíšky, Krvavý román, Akumulátor atd).

Sbírka filmových plakátů TERRYHO PONOŽKY

Kurátor výstavy Pavel Rajčan

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.