Španělská klasika v československém plakátu

Španělská klasika v československém plakátu

1. února - 30. dubna 2020

1.2. – 30.4. 2020

Výstava nabízí k přehlédnutí 24 autorských, výtvarných plakátů kterými doprovodili českoslovenští výtvarníci španělské filmy - které byly uvedeny v tuzemských kinech do roku 1989.

Před rokem 1989 se navrhování filmových plakátů věnovali přední malíři, grafici, a fotografové. Filmový plakát nebyl výhradně komerční reklamou a výtvarník mohl plakát navrhnout umělecky, volně, kreativně. Nemusel, tak jako dnes, na plakát do centra pozornosti, umístit tvář herce a loga sponzorů ale mohl plakát vytvořit jako autorské volné dílo; obrazovou báseň.

Kolekce plakátů k španělským filmům představuje špičkové čs. výtvarníky kteří pro Ústřední půjčovnu filmů plakáty navrhovali.

Karel Machálek (jenž v 70. letech odešel do emigrace a proslavil se coby sochař ve Francii) navrhl dva ikonické plakáty: Bela Donna (Belle De Jour) – režiséra Luise Bunuela a Falstaff s Orsonem Wellsem v hlavní roli). Milan Grygar doprovodil svým konceptuálním plakátem Bardenovo drama Nevinní (Cronica negra). Jeden z neplodnějších autorů československé plakátové školy Zdeněk Ziegler (navrhl více než 300 plakátů) je ve výběru zastoupen třemi plakáty ve kterých uplatnil svou nezkrotnou typografickou kreativitu: Regentka (La Regenta); Saurův Pláč pro banditu (Llanto por un bandido); a muzikál režiséra Javiera Aguirra V zajetí melodie (Los chicos con las chicas) s populární skupinou Los Bravos.

Film Carlose Saury  Cría cuervos výstava nabídne jak v tuzemském návrhu Evy Hlaváčkové tak ve vynikajícím zpracování polského autora Adrzeje Klimowského.

Od 24. do 26. února se v kině Scala opět představí oblíbená filmová přehlídka La Película, nejaktuálnější počiny španělské kinematografie i výjimečné kousky z filmové historie. Těšit se můžeme na divácky úspěšné filmy, odbornou kritikou opěvované snímky i zajímavé dokumenty. Chybět nebudou ani nejvýraznější filmy zemí Latinské Ameriky.

Festival pořádají Velvyslanectví Španělska v PrazeInstitut Cervantes a Kino Světozor.

Kompletní program a vstupenky zde.

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.