TGM the Liberator | The First Republic Personalities 0+

(TGM osvoboditel | Tváře první republiky), Věra Chytilová, CZ 1990, Czech version, 75 min

Život a osudy filozofa, politika a prvního prezidenta Československé republiky v dokumentárním filmu režisérky Věry Chytilové.
14. září 1937 zemřel Tomáš Garrigue Masaryk, sociolog, filozof, politik a první prezident demokratické Československé republiky. Od roku 1948 se po dobu více než čtyřiceti let na veřejnosti jeho jméno takřka nevyskytovalo, pouze starší část obyvatelstva si pamatovala některé pasáže ze života tohoto velikána. Proto se v roce 1990 zkušená a zanícená režisérka Věra Chytilová rozhodla přiblížit život a osudy profesora Masaryka ve střihovém dokumentárním filmu „TGM Osvoboditel", a to jako osobnost, která poznamenala nejen dějiny, ale i srdce našeho národa. Staré archivní materiály, fotografické i filmové, doplnila dotáčkami z míst, kde T. G. Masaryk jako student, profesor a později prezident pobýval. Komentář svěřila Miroslavu Macháčkovi.

---

Film uvádíme u příležitosti výročí 100 let Československa.

Promítání doplní historické záběry T. G. Masaryka z jeho návštěvy v Hradci Králové a výstava portrétů osobností první republiky malířky Jany Bačové Kroftové v kavárně kina.

Vernisáž výstavy od 18 hodin, začátek filmu v 18:30 hodin

Akci pořádá Královéhradecký kraj

Rating and reviews

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.